Co víte o svátku jménem Valentýn?

14. února 2010 v 9:00 | šéfredaktor AD |  Slovo šéfredaktora
Víte vůbec proč se tento svátek slaví? Pokud ne, tak čtěte, pokud ano, přejděte rovnou na Regulusův článkek


Svátek svatého Valentýna
je pravděpodobně odvozen od svátku Luprecalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho "miláčkem" v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14.února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.

Sv. Valentin měl být původem urozený Říman. Podle jedné z legendárních verzí byl roku 203 zvolen biskupem v Terni. Po několika letech jej pozval Kraton do Říma. Valentin následně uzdravil zázračně jeho syna. Proto se Kraton spolu se svou domácností, svými 3 žáky, urozenými to Athéňany, a synem městského prefekta nechal od Valentina pokřtít. Senátoři začali za to Valentina nenávidět a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře. Z něho pak byl jedné noci vyveden a sťat. Jeho bývalí 3 žáci, Prokulus, Efebus a Apolonius, přinesli jeho tělo do Terni a pochovali je tu v kostele. Přesný rok smrti sv. Valentina není znám, ale bylo to kolem roku 270.

Tak co, už jste o něco moudřejší a nažhavení na večerní romantiku při svíčkách?
No já vám za sebe a celou redakci přeji spoustu nezpoutaného sexu a ukojení choutek. No jo, tak romantiku také.

Váš AD


(informace čerpány z www.wikipedia.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Styx Styx | Web | 15. února 2010 v 10:36 | Reagovat

Tak takhle to bylo... no naštěstí má v každé době, i v období válek, někdo rozum a nějakým činem se zapíše do historie. Což je v tomto případě moc dobře pro nás zamilované.
Ale na druhou stranu, pro mne je každý den svátkem, kdy mohu být se svou láskou, ani nemusím čekat na 14. únor

2 Narcisa Narcisa | Web | 16. února 2010 v 7:47 | Reagovat

Děkuji, TONY, za výlet do historie. Znala jsem jen ten příběh o knězi Valentýnovi. Z těch uren lásky jsem totálně unešená. Hrozně moc se mi ten nápad líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama